Şüphesiz tüm sebze ve meyveler besin değeri olarak oldukça yüksektir.  Bu sebze ve meyveler diğerlerine göre bağışıklık mekanizmamızı daha fazla koruyor. Kalp sağlığına etkisi ve vücut kondisyonunu daha yukarıda tutuyor. 

1-Tatlı patates, havuç ve kabak gibi yüksek beta karoten içerir. Kuvvetli bir antioksidandır. Vücutta gerçekleşen metabolizma olayları sonucunda üretilen bazı atık ve yan ürünler, hücre ve doku bütünlüğünü sağlayan yapı ürünleri, enzimler ve gen ürünlerine biyokimyasal düzeyde zarar verebilir. Bu maddelerin zararlı etkilerinin önüne geçerek vücudu koruyan maddelere ise antioksidan adı verilir. Beta karoten, kadınlarda meme ve yumurtalık kanserine karşı koruyucudur.

2-Tatlı Kırmızı biber, portakaldan 2 kat fazla c vitamini içerir. C vitamini özellikle diş ve diş etleri için çok değerlidir.

3-Brokoli, flavonoidler ile hücrelerin iyi kondisyonuna yardımcı olur. Özellikle kanser, şeker hastaları için önemlidir.

4-Koyu yapraklı yeşillikler, açık renklilerden daha besleyici, A, C, K vitaminleri, demir, kalsiyum açısından zengindir.

5- Domates, bol, ucuz ve en sevilenlerden. likopen deposu domates, prostat kanserine ve kolestrole karşı en iyi korumayı sağlar.