Menu
Your Cart

Pırasa 1 Kg

Pırasa 1 Kg
Pırasa 1 Kg
Damlıca Çiftliği Üretimi
Pırasa 1 Kg
Pırasa 1 Kg
Etiketler: Pırasa, yemeklik
Pırasa 1 Kg

Pırasa hem kışlık hem de yazlık olarak yetiştiriliyor olsa da genelde kış aylarında soframızda  buluşuruz. Pırasanın yapraklarını ve yapraklardan meydana gelen gövdesini tüketiriz. Pırasa, soğanlarla akrabadır ve bu tadından da kolayca anlaşılabilir. Çiğ, kurutulmuş veya pişmiş olarak tüketilebilir. Pırasa yemeği denince aklımıza, gövdesi doğranmış haşlanma lezzetinde olan zeytinyağlı yemeği gelir. Fakat bu yemek dışında yaratıcı şeflerin ellerinde, salatalara börekler ve hatta tatlılara girebilecek bir potansiyel lezzete sahiptir.

İnsan sağlığı açısından; içerdiği polifenol sayesinde antioksidan etkiye sahiptir. Kısacası idrar söktürür. Böbreklerdeki taşların düşürülmesine yardımcı olur. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Romatizma , mafsal ağrıları , damar sertliği gibi durumların iyileşmesine yardımcı olur. Hatta pırasa suyu, sivilcelere ve cilt lekelerine faydalıdır. Şurubu ise öksürüğü keser. 

Besin değeri bakımından;100 gr pişmiş pırasada A=1000 I.E.,B1=0,12 mg, B2=0,04 mg, C=15 mg vitaminleri bulunmaktadır. Ayrıca 100 gr pırasa 29 gr kalori vermekte ve 91 gr su; 2,0 gr protein; 3 0,3 gr yağ; 4,5 gr nişastalı maddeler ve 60 mg kalsiyum içermektedir.

  • Stok: 84
12,00TL
Vergiler Hariç: 11,11TL