Jersey ineği ilk kez 1958 yılında Karadeniz bölgesine getirilmiş olan bir ırktır. İsmini memleketi Jersey adasından (İngiltere) almıştır. Diğer ırklardan daha değerli olmasını sağlayan ise sütü protein bakımından oldukça fazla ve kaliteli olmasıdır. Jersey inek sütünün yoğunluğu ve kıvamını ilk tadımda fark ediyorsunuz. İyi ve lezzetli yoğurt, tereyağı, peynir elde etmek için en ideal süt olduğunu deneyimledik. Ayrıca kahve kremaları, yemeye doyamadığımız dondurma ve  pastalarda da jersey inek sütü kullanıldığını biliyor muydunuz?

1.Lezzetli ve Kaliteli
Diğer sütlere oranla yağ ve protein oranı hem dengeli, hem de iki katı oranındadır. %20 daha fazla kalsiyum içermekte ve yağ oranı %5,5 - 6 seviyelerindedir.

2.Sindirim sorunu oluşturmaz.
A2 süt sınıfında yer almaktadır. A2 süt, doğal, mutasyon geçirmemiş ineklerin sütüdür.
Sütün doğal yapısı, tüm besin değerlerine sahip olması  sayesinde rahatlıkla tüketebilirsiniz.

3.Ari sertifikalı, doğal ve taze
Sağlıklı hayvanlardan elde edilen sütler sertifikalarıyla tescillidir. Pastörize edilmeden doğal haliyle tamamen doğal ve taze.

4.DHA oranı
Çocukların büyüme ve gelişimini,  bağışıklığın güçlenmesini ve ihtiyaç duyduğu beyin gelişimini destekleyen DHA (Dokosahekzaenoik asit), diğer bileşenlere sahip içeriği sebebiyle jersey inek sütünü tüketmesini tavsiye ediyoruz.
Ari Çiğ Jersey İnek Sütünü alıp kaynatarak doğrudan kullanabilirsiniz. Çiğ ve işlenmemiş olarak kapınıza teslim ediyoruz. Tat ve besleyicilik değerini korurken 2 gün içerisinde tüketilmesini öneriyoruz.