Gül ailesinin bu tuhaf üyesinin, üstünlüğünü kısa süre önce kanıtlamış olması çok da şaşırtıcı değil. Ne de olsa, tohumları kabuğunun dışında olan tek meyvedir (Tabiat Ana kurallarını çiğnemeyi sever!). 600'den fazla çilek çeşidi vardır (vay canına!) ve bunlar düşük kalorili lif açısından zengin bir yaz atıştırmalığıdır. Ve şimdi, küçük eski çileğin inanılmaz bir süper meyve olduğunu gösteren yeni bir araştırma var.

Science Daily'nin bir sayısında yayınlanan bir makaleye göre, genel olarak bağışıklığı güçlendirmeye ek olarak fitobesinlerle yüklü çilekler, alzheimer, diyabet ve belirli kanser türlerinin yanı sıra bazı sinir sistemi bozuklukları gibi daha ciddi sorunların önlenmesine yardımcı olabilir.

Fisetin, çileklerde bulunan ve hücreler üzerinde koruyucu etkisi olan nöroprotektif bir flavonoiddir. Çalışmada katılımcılar iki hafta boyunca her gün 500 gram çilek yediler ve düzenli kan testlerine tabi tutuldular. Sonuçlar, kandaki antioksidan kapasitede bir gelişme ve özellikle ciddi rahatsızlıkların gelişmesine karşılık geldiğinden, oksidasyona karşı artan direnç gösterdi.

Çilek ayrıca hafıza kaybına katkıda bulunabilecek toksinlerin temizlenmesini tetikleyerek beyin üzerinde sağlıklı bir etkiye sahiptir. Ve tüm bunlar yeterince çekici değilse, o olgun kırmızı çileklerdeki malik asit içeriği aslında diş minesinin beyazlığını iyileştirebilir. Saçma, değil mi? Ama gerçek bu!

Mutlaka organik çileği tercih etmelisiniz. Olgunlaşmamış, geleneksel olarak yetiştirilmiş türleri tavsiye etmiyoruz. Bakterileri, böcek istilasını ve yabani otların çilek mahsullerini mahvetmesini önlemesi beklenen, yaygın olarak kullanılan zehirli bir kimyasal olan metil iyodine de maruz kalmıyorlar. Ayrıca insanlarda kanser, geç dönem düşükler, tiroid hastalığı ve nörolojik hasar ile bağlantılıdır ve bu da onu güvensiz ve öngörülemeyen bir toksin haline getirir.