Likit devrimi, daha kaliteli daha sağlıklı içecekler tüket.  İçecek endüstrisi, mineral sulardan vitaminli içeceklere, alkolsüz içeceklere olan talebin artması ile bu dönüşüme cevap vermeye hazırlanıyor, yelpazelerini yeni, sağlık-bilinçli müşterileri için tazelenmiş paketler içindeki bu yeni nesil içecekler ile genişletiyorlar. Hazırladığımız tabakların yanına alkollü içkilerden ziyade meyve suları ve çayların eşlik etmesi demek. Eski fermantasyon yöntemleri yeniden şekillenip modern yöntemlerle birleşiyor.

Bağırsak florasının sağlıklı şekilde çalışması da yaşam konforumuzu etkileyen faktörlerden biri. Çoğu kişi sindirime bağlı sorunlarla uğraşıyor, bir çok insana göre sindirim sorunu tüm sağlığı etkilen bir faktör. Kilo kontrolü, bağışıklık sistemi desteği ve daha yüksek duygusal zindelik için oklar hep mikrobiyomları işaret etti. Prebiyotiklerin, probiyotiklerin ve postbiyotiklerin, mikrobiyom işlevselliği açısından artık sağlıklı yaşamda yer alması gerekiyor.

Kabuklu deniz ürünleri ve karides, bitki-bazlı peynir, yemeye hazır atıştırmalık protein barları gibi yeni ve orijinal ürünler, ete alternatif olarak evrilmeye devam ediyor. Bitki bazlı beslenme bağırsak sistemi ve vitamin tüketimi için önemli faktörlerden biri. Yeni pişirme teknikleri ile vitamin değeri maksimum seviyede tutularak tüketmek mümkün.

Şeffaf üreticilerin ürünlerini tercih etmek ise yeni trendlerden. Ürün içinde kullanılan katkı maddeleri, son kullanım tarihleri tüketicilerin tercihlerini şekillendiriyor. Bazı katkı maddeleri içeren ürünler kesinlikle tüketilmiyor. Çok zuun dayanma süresi olan ürünlerde katkı maddelerin içeriği sebebi ile tercihten uzak. 

Nohut protein topu süper besin, ekmek ağacı taze ve kurutulup tüketilen, b vitamini, kalsiyum ve demir zengini karahindiba, pancar kanı temizleyen ve sebzelerin kralı brokoli, kolayca elde edilen lahana.