Duyarlı olan herkes ekosistemdeki bozulmanın farkında..

Dünyada yaşanan iklim krizine karşı karbon ayak izine sebep olan metan gazının azaltılmasına yönelik çalışmaları sürdürmek için biz bir adım attık.

Sürdürülebilirliği hedefleyerek, yaşantımızı ve tüketim alışkanlıklarımız değiştiriyoruz.

Organik atıkların geri dönüştürülmesiyle elde edilen kompost ile mutfaktan çıkan doğal atıkların ‘çöp’ olmamasını sağlıyor, doğal süreçler sayesinde faydalı ve değerli bir kaynağa dönüştürüyoruz. 

Ekosistemin düzeni için şimdilik elimizden gelen, yerel ürünlerimizi İstanbul içine teslim ederken mutfaklarımızda oluşturduğumuz kompostu Cook Kompost Poşeti içerisinde ters lojistik topluyoruz ve çiftliğimizdeki kompost alanına götürüyoruz. Ekim zamanı çözünen kompostu ekim yapacağımız toprağa karıştırarak Damlıca Çiftliği ürünlerinin yetiştiği topraklara nefes olmasına katkıda bulunuyoruz.

Kompost toprağa ne fayda sağlar?

- Çok killi veya kumlu topraklardaki organik madde miktarını artırdığı için toprağın nefes almasını sağlar.

- Yağışsız dönemde toprakta nem tutar ve buharlaşmayı azaltır.

- Fazla suyu sünger gibi emerek yağmurun neden olduğu erozyonu engeller. 

- Toprağın rahatça havalanmasını çeşitli toprak canlılarının hareket etmesine imkan sağlayan sağlıklı bir yüzey oluşturur. 

- Bitkilerin ihtiyacı olan zamanda besin sağlar, yavaş salınımlıdır.

- Topraktaki toksinleri ve ağır metalleri yok eder, iyileşmesini sağlar.

- Toprağın pH seviyesini dengeler. Çünkü yüksek veya düşük olduğunda, toprakta yeterli besin varsa bile bitkilerin bunları kullanması zorlaşabilir.

- Bitkilerin büyümesini hızlandırır ve güçlendirir. 

Sürdürülebilir bir yaşam - doğanın milyonlarca yıl da uyguladığı- kompost yöntemini hepimizin uygulamasıyla mümkün. Her mutfak kompostunu çıkarsa nasıl bir dünya olurdu? Bunu ancak birlikte başarabiliriz.