Keyifle yenen ve en çok sevilen 6 meyve, tabii tatlar ve lezzetler kişiye göre değişir. Sağlıklı yaşamanın olmazsa olmazlarından meyve ve sebzeler en önemli besin kaynaklarımız. Meyveler arasında vücudumuzun lif ve vitamn ihtiyaçlarını doğal yollardan almamız sağlayan bağzıları. 

* İlk sırada en fazla sevilen ve tüketilen elma var, bir çok antioksidan deposu, ayrıca C vitamini deposu. Lif açısından oldukça zengin. Sirkesinden tatlısına, salatasından reçeline her alanda kullanılır.
* Hem meyve hem sebze sayılacak son yıllarda hayatımıza giren avakoda 2. sırada. Sağlıklı yağların en fazla bulunduğu meyve. Ayrıca karbonhidrat açısından fakir olması en önemli özelliği. Sadece kremsi ve lezzetli değil, potasyum, C vitamini ve lif deposu.
* Muz tam bir potasyum deposu, yumuşak, tatlı ve kolayca yeniyor. Önemli B6 vitamini sağlayıcılardan da biri. Tatlıda vazgeçilmez meyvelerden. Yeşil olanları tercih edilirse daha uzun süre taze tüketilir. Dolaba koymayın dışarıda bırakın dyorlar tabii sıcak havalarda geçerli değil.
* Yaban mersini ise tam bir antioksidan canavarı, sağlık için olmazsa olmazlardan. Farklı lezzet sevenler için.
* Portakal ise C vitamini ile beraber anılan lift zengini. Özellikle ülkemizde kolayca yetişir.
* Ve son olarak çilek, karbonhidrat olarak düşük, besleyici, ve düşük kalorili.

Makale Bibayt tarafından hazırlandı