Patlıcan Orta Asya'dan yayılan tüm dünyada özellikle Çin'de en fazla üretilen sebzelerden biridir. Vitamin ve mineral olarak zengin olmasa da kalori olarak düşük değere sahiptir. Et yemekleri yanında tamamlayızı bir sebzedir.

Bazı bölgelerde temizlendikten sonra tuz serpilmesi, kararmasını ve tadının daha yumuşak olmasını sağladığı düşünülür. Tuz, tencere yemeğinde daha az yağ almasını sağlar, bu yüzden lezzeti tam kıvamına gelmeyebilir. Kızartılırken ise yağ çekmesini engellediği için daha hafif bir tat sağlar. Büyük patlıcanları kabuğunu soyarak küçükleri ise kabuğu ile pişirebiliriz.

Fırında pişirirken kabukları ile pişirmek daha iyi olur. İmambayıldı dışında permesan, risotto ve limon kabuğu ile farklı lezzetler elde edilir.

Tavada kabuklu veya kabuksuz, dilimler halinde doygun çiçek yağında kızartılabilir. İnce dilimler halinde hafif una bulayıp kızartıp servis edilebilir.

Barbeküde pişirirken kabuğunun kömürleşmiş tadı patlıcan içine kadar geçerek lezzetli bir hale gelir. Barbekünüz yoksa ocak üzerinde de tütsüleyebilirsiniz.