Çok yakında çiftliğimizde kağıt gibi kabuklarla kaplı ve küçük domatesleri andıran yeşilimsi meyveleri göreceksiniz. Domates bitkisine benzeyen bir bitki ve çiçeklerinden Çin fenerleri gibi görünen narin kabukları var. Bu Meksika meyveleri, biber, domates, patlıcan ve patates ile birlikte Nightshade ailesine ait olan tomatillos veya kabuklu domatesler olarak adlandırılır. Meksika mutfağının temel gıda maddesi olan tomate verde (kendi ülkesinde bilindiği şekliyle) salsalarda ve taze salatalarda kullanılır.Bu sezonun merakla beklenen lezzetli tomatillolarını hasat edeceğimiz günü heyecanla bekliyoruz.

Tomatilloları Nasıl Saklamalıyım?

Tomatilloları kabuklarında bir kağıt torbada veya kapta buzdolabında saklamak en iyisidir. Kabuklar koruyucu bir kalkan görevi görür ve tıpkı bir domatesin sapı gibi, meyvenin tepesinden çürüme ve nemin girmesini engeller. Tomatillos bir aya kadar bu şekilde kalabilir.

Tomatilloları Nasıl Yiyorum?

Tomatillo, limon, ananas ve çiğ patates karışımı gibi keskin bir tada sahiptir. Pişirildiğinde buruk tadını biraz kaybeder, bu da onları güveç veya salsa sosu için mükemmel kılar. Tomatillo, ince kıyılmış ve küçük miktarlarda eklenmişse, bir salsa freskasına veya salataya hoş bir ektir. Tomatilloları pişirmeye hazırlamak için kabuklarını çıkarın ve meyvenin yüzeyindeki yapışkan kalıntıyı gidermek için yıkayın. Tomatilloları kızartmak için bir dökme demir tava kullanın, bu harika yeşil domateslerden hoş, karamelize bir tat alacaksınız.