İçinde Sadece Nar var

Nardan başka hiçbir malzeme yok. 

Mezopotamya’da binlerce yıldır tarımı yapılan nar meyvesinin en leziz formlarından biri olan ve tarih boyunca bu topraklardaki tüm medeniyetlerin mutfaklarında itibarlı bir yere sahip nar ekşisini, gastronomik geleneklere sadık kalarak üretilmekte ve “nar ekşisi” adının hak ettiği üzere, şişelerin içinde sadece nar var.

Narın içindeki doğal şekerin karamelize olmasına izin vermeyen yöntemle, narın saflığını sağlıkla sunmaktadır. Narın yüksek ısılarda kaynatılarak pekmez kıvamına getirildiği klasik nar ekşisi üretimlerinin aksine; izledikleri bu modern yöntemle meyvenin şekerinin kanserojen maddeye (HMF) dönüşmesine izin vermiyorlar. İdeal ısıda ürettikleri nar ekşisinde meyveyi, içindeki mineral, vitamin gibi besin maddelerini kaybetmeden, doğal haliyle korunuyor.

Sadece nar içeren nar ekşisinin ana gövdesini mayhoş tadı baskın olan Hicaz narı oluşturuyor. Urfa yöresine özel Devedişi ve Katırbaşı çeşitlerinin de harmanlanmasıyla temel tatlardan “ekşi” ve “tatlı” ideal bir oranla buluşturuluyor.

Nar Ekşisinin Kıvamı Nasıl Olmalı?
Yaygın kanaatin aksine çok koyu kıvam, nar ekşisinde iyi bir özellik değildir. Aksine, koyu kıvam, o nar ekşisinin artık sağlığa zararlı hale geldiğinin bir işaretidir. Kıvamdaki kalınlık, nar ekşisinde kullanılan narın yoğunluğunu değil, şekerin karamelize olduğunu gösterir. Nar ekşisinin kıvamı ne çok koyu ne de fazla akışkan olmalıdır.

İdeal kıvamdaki Punicanın üretiminde Urfa’ya has olan güneşte buharlaştırma yöntemi teknoloji ile uygulanır. Nar suyu uzun süreler yüksek ısıya kalmadan, en doğal haliyle nar ekşisine dönüştürülür. Böylece içindeki şeker HMF üretmediği gibi, yüksek ısılara maruz kalmadığı için, kokusu, her katmanının lezzeti, vitamini ve hatta antioksidanı da en saf halinde içinde saklı kalır.